قطعات صنعتی

انواع ساچمه

انواع ساچمه | بلبرینگ ایران

آشنایی با انواع ساچمه

ساچمه یکی از مهم ترین قسمت های بلبرینگ است. شکل ساچمه در بیرینگ مشخص کننده نوع بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) می باشد. ساچمه قطعه ای متحرک است که داخل بلبرینگ قرار می‌گیرد. ساچمه ها از فلز ساخته می شوند و وظیفه شان تحمل بارهای وارده است. انواع ساچمه‌ ها برای انواع مختلفی از بلبرینگ تولید می گردند.

انواع ساچمه بلبرینگ شامل: ساچمه گرد، سوزنی، مخروطی، استوانه‌ای و بشکه‌ای می باشد.

به طور کلی ساچمه در بیرینگ ها به دو دسته تقسیم می گردد:

 1. ساچمه های بکار رفته در بلبرینگ.
 2. ساچمه های مورد استفاده در رولبرینگ.

ساچمه بلبرینگ چیست؟

در اصل استفاده از کلمات بال (ball) و رول ( roll) در بیرینگ ها نشان دهنده همین موضوع است. کلمه بال به معنای توپ یا ساچمه گرد است که در ساختار انواع بلبرینگ شامل بلبرینگ شیار عمیق، خود تنظیم، کف گرد و تماس زاویه ای بکار می رود. رول به معنای ساچمه سوزنی، ساچمه بشکه ای، ساچمه مخروطی و ساچمه استوانه ای است که در انواع رولبرینگ استفاده می گردد.

همانطور که قبلا ذکر کردیم از دلایل نام گذاری بلبرینگ و رولبرینگ به شکل ساچمه ای است که در آن ها به کار گرفته می شود.
همانطور که می دانید بیرینگ ها دارای ساچمه هایی هستند برخی پر ساچمه و برخی دیگر کم ساچمه تر هستند برای اطلاعات بیشتر راجب این موضوع پیشنهاد ما به شما مطلب بلبرینگ پر ساچمه و کم ساچمه می باشد.

لطفا برای مطالعه ادامه مطلب 3 دقیقه ای ما را همراهی کنید.

 ساچمه گرد

پر مصرف ترین نوع ساچمه در ساختار بلبرینگ ها ساچمه گرد یا کروی است. این نوع ساچمه ها در انواع بلبرینگ مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین ویژگی ساچمه های کروی (گرد) در بلبرینگ ها قابلیت چرخش سریع آن می باشد. در واقع، وجود این نوع ساچمه ها در ساختار بیرینگ به این معنا است که بیرینگ شما قابلیت استفاده در مصارف با سرعت بالا را دارد. بر اساس اینکه بلبرینگ چه ابعادی دارد، اندازه و قدرت تحمل بار ساچمه نیز متفاوت می گردد. اگر باری که به ساچمه گرد وارد می‌شود، بیشتر از حد تحمل آن باشد، ساچمه له شده یا تغییر شکل می یابد.

بررسی  ساچمه گرد | بلبرینگ ایران

قطعات مورد نیاز دستگاه های صنعتی در بلبرینگ ایران

 ساچمه سوزنی

ساچمه های سوزنی پس از ساچمه های گرد یا کروی (توپی) پر مصرف ترین نوع ساچمه در بازار ایران هستند. شکل ظاهری ساچمه سوزنی، منجر به گسترش استفاده از این نوع ساچمه ها در صنایع مختلف شده است. مهمترین ویژگی ساچمه های سوزنی قابلیت تحمل فشار بالا تر آن نسبت به ساچمه های گرد است.

ساچمه سوزنی مناسب برای انواع رولبرینگ‌ها

این نوع از ساچمه‌ها بعد از ساچمه های گرد جزو پر مصرف ترین ساچمه ها محسوب می گردند. این ساچمه ها استفاده‌های فراوانی دارند و می‌توان با استفاده از آن‌ها عملکرد بسیاری از دستگاه ها و تجهیزات صنعتی را بهبود بخشید. این نوع از ساچمه‌ها انواع مختلفی دارند که در بسیاری از رولبرینگ‌ها استفاده می شوند. از جمله مهم‌ترین رولبرینگ‌هایی که در آن‌ها از ساچمه سوزنی استفاده شده شامل:

 1. رولبرینگ های سوزنی
 2. رولبرینگ های سوزنی سری کف گرد
 3. رولبرینگ های استوانه ای است.

ساچمه‌های رولبرینگ‌ها به خاطر طراحی خاصی که دارند، سبب شده تا بتوان از این قطعات در صنایع مختلفی استفاده کرد و به نوعی با استفاده از آن‌ها نیاز دستگاه‌ها مختلف را به طور کامل برطرف نمود، ساچمه رولبرینگ همچون ساچمه بلبرینگ نقش بسیار زیادی در کیفیت رولبرینگ‌ها دارد و از این رو باید در آن‌ها از بهترین و باکیفیت‌ترین انواع ساچمه‌ها استفاده کرد.

که مهم ترین ویژگی ساچمه های رولبرینگ  تحمل بار‌‌های بسیار زیاد است. که ساچمه‌های سوزنی می‌توانند انواع بار‌های محوری و شعاعی را تحمل کنند و از این رو می‌توان بدون هیچ مشکلی در کار‌های سنگین از آن‌ها استفاده کرد. همچنین ساچمه رولبرینگ در ابعاد و اندازه مختلفی تولید می گردند تا در موارد مختلف بتوان از آن ها استفاده کرد. اما با این وجود این نوع بیرینگ نمی‌تواند به خوبی در سرعت‌های بالا عمل کند و هنگام استفاده در سرعت های بالا باید از ساچمه گرد بلبرینگ استفاده کرد.

 ساچمه مخروطی

این ساچمه ها به شکل استوانه ساخته می‌شوند. این نوع از ساچمه در اثر افزایش فشار بار تغییر شکل نمی دهد و حد تحمل آن از ساچمه کروی بیشتر است. نوع دیگری از ساچمه است که در داخل بلبرینگ سوزنی قرار می‌گیرد. این نوع  ساچمه بیشتر در ماشین‌آلات استفاده می‌شود و دارای استحکام زیادی است.

 ساچمه‌ استوانه‌ای

ساچمه‌های استوانه‌ای در بلبرینگ‌های استوانه‌ای به کار می‌روند. قدرت تحمل بار این دسته از ساچمه‌ها بسیار بالا است. اما به علت اینکه در میان آن‌ها پنجره‌ای وجود ندارد، اصطکاک در آن‌ها نیز بسیار بالا است.

 ساچمه‌ استوانه‌ای | بلبرینگ ایران

کاربرد ساچمه استوانه ای در صنایع مختلف

ساچمه بشکه ای

این نوع از ساچمه‌ها در دستگاه‌هایی با فشار زیاد و سرعت بالا مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل اینکه این نوع از ساچمه‌ها به صورت جداگانه نصب می‌شوند، نسبت به ساچمه‌های استوانه‌ای اصطکاک کمتری دارند.

پرکاربردترین انواع ساچمه ها

ساچمه گرد و ساچمه سوزنی دو نوعی از ساچمه‌ها هستند که استفاده از آن‌ها را می‌توان در انواع و اقسام بلبرینگ و رولبرینگ مشاهده کرد. از جمله بلبرینگ‌هایی که در ساختار آن‌ها از انواع ساچمه گرد استفاده شده بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ تماس زاویه ای، بلبرینگ کف گرد، و بلبرینگ خود تنظیم هستند.

دستگاه‌های بسیاری از کسب و کار‌های صنعتی نیازمند بلبرینگ‌هایی هستند که بتوانند در سرعت بالا کار کنند. طراحی گرد ساچمه بلبرینگ باعث توانایی به کارگیری از آن‌ها در سرعت‌های بالا شده است. اما بلبرینگ‌های ساچمه گرد نمی‌توانند بار محوری و شعاعی زیادی را تحمل کنند. به همین خاطر در این مواقع استفاده از آن ها می‌تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کرده و خرابی بلبرینگ یا دستگاه‌ها را به دنبال داشته باشند. بنابراین باید در هنگام خرید بلبرینگ به نیاز خود از بلبرینگ توجه نمایید.

انواع آلیاژ در ساچمه گرد و ساچمه سوزنی

 ساچمه استنلس استیل (ساچمه استیل)

ساچمه های استیل پر کاربرد‌ترین نوع ساچمه با آلیاژ خاص هستند. مهمترین ویژگی ساچمه استیل مقاومت در برابر زنگ زدن یا همان ضد آب بودن ساچمه و مقاومت در برابر خوردگی است. معمولا ساچمه های استیل موجود در بازار ایران از نوع ساچمه گرد هستند. این نوع ساچمه ها در سه مدل ساچمه استیل 304، ساچمه استیل 316 و ساچمه استیل 440 تولید می شوند.که هریک از انواع آن با توجه به ویژگی هایشان در صنایع مختلف همچون صنایع هوایی، صنایع پزشکی، صنایع غذایی و بسیاری دیگر از صنایع خاص استفاده می گردند..

 ساچمه کروم استیل

رایج ترین نوع آلیاژ در تولید ساچمه، ساچمه های کروم استیل هستند. این نوع ساچمه ها در ابعاد گسترده اینچی و میلیمتر تولید می شوند. ساچمه های کروم استیل به دو صورت سخت‌کاری شده (آبکاری شده) یا آبکاری نشده قابل ارائه می باشند. مهمترین فاکتور برای سنجش کیفیت ساچمه های کروم استیل، گرید ساچمه است.هرچه قدر گرید ساچمه کمتر باشد ساچمه از کیفیت بالا تری برخوردار می باشد.برای مثال ساچمه با گرید 200 از ساچمه با گرید 500 باکیفیت تر و دقیق تر می باشد.

 ساچمه کربن استیل

ساچمه های کربن استیل همان ساچمه های ارزان قیمتی هستند که با توجه کیفیت به نسبت پایینی که دارند در بسیاری از صنایع عام مورد استفاده قرار می گیرند.این نوع ساچمه ها هم مانند دیگر انواع ساچمه به صورت آبکاری شده و آبکاری نشده قابل تهیه هستند. قیمت ساچمه در نوع کربن استیل از دیگر انواع ساچمه پایین تر می باشد.

 ساچمه سرامیک ( ساچمه سرامیکی)

منظور از ساچمه های سرامیکی همان ساچمه های گرد از جنس سرامیک می باشند.این نوع ساچمه ها در چهار مدل با آلیاژ سیلیکون نیترید، زیرکونیوم اکساید، سیلیکون کارباید و آلمینیوم اکساید تولید می شوند.ساچمه های سرامیکی معمولا بیشتر در بلبرینگ سرامیکی کاربرد دارند.مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر اسید، مقاومت در برابر دما و سبک وزن بودن از جمله مهمترین ویژگی ساچمه های سرامیکی می باشند.نکته مهم درباره ساچمه های سرامیکی قیمت آن ها می باشد.قیمت ساچمه با این نوع آلیاژ نسبت به دیگر انواع ساچمه بالاتر می باشد.

 ساچمه پلاستیکی

این نوع ساچمه معمولا در صنایع پزشکی و صنایع آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند.این نوع ساچمه به صورت محدود در بازار ایران قابل تهیه هستند.

ساچمه تنگستن کارباید

ساچمه های تنگستن کارباید سخت ترین نوع ساچمه می باشند. در برسی مهمترین مزیت استفاه از ساچمه های گرد تنگستن کارباید می توان به مقاومت بسیار بالا در برابر فشار، سختی، سایش و ضربه اشاره کرد. (ساچمه تنگستن کارباید در بازار ایران موجود نیست)

مهفوم گرید در ساچمه

گرید همان کیفیت ساخت ساچمه می باشد. هر چقدر عدد گرید ساچمه کمتر باشد ساچمه از کیفیت و دقت بیشتری برخوردار می باشد. گرید به صورت عدد نشان داده می شود و از عدد 10 تا 1000 متغیر است. (گرید 10 بهترین نوع ساچمه و گرید 1000 ضعیف ترین نوع ساچمه می باشد).

البته لازم به ذکر است که گرید 1000 به معنای بی کیفیت بودن ساچمه نیست بسیاری از تولیدات ساچمه فاقد گرید هستند (ساچمه های چینی) پس ساچمه گرید 1000 چینی نسبت به ساچمه های بدون گرید دارای کیفیت و دقت بیشتری است.

عوامل موثر در قیمت ساچمه

این عوامل شامل:

 1. کشور تولید کننده ساچمه
 2. کیفیت ظاهری ساچمه
 3. گرد بودن ساچمه (در ساچمه های گرد)
 4. یکدست بودن ساچمه
 5. براق بودن ساچمه
 6. گرید ساچمه

کشورهای تولید کننده ساچمه بلبرینگ

ساچمه بلبرینگ مانند اکثر تجهیزات و قطعات صنعتی تولید کشور های مختلف با کیفیت های مختلف است.

کشورهای آلمان، ایتالیا، اوکراین، هند، تایوان و چین از جمله کشورهایی هستند که تولیدات آن ها در بازار ایران موجود است.

ساچمه های آلمانی بهترین و با کیفیت ترین ساچمه موجود در ایران و ساچمه های چینی رایج ترین و پرمصرف ترین ساچمه بلبرینگ هستند.

برای اطلاع از قیمت بلبرینگ ها و لوازم مرتبط با آن و خریداری آن ها می توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

با تشکر از همراهی شما.

تحریریه بلبرینگ ایران

راههای ارتباطی و تماس با برینگ ایران

فروشگاه
آدرس: تهران، خیابان امیرکبیر، کوچه ناظم‌الاطبا شمالی، پاساژ تهران، طبقه دوم، پلاک ۱۲۲
02166760983

دفتر مرکزی
آدرس: تهران، خیابان سپهبدقرنی، کوچه حقیقت طلب، پلاک ۳
۰۲۱۸۸۹۲۰۵۹۶

دریافت مشاوره سریع با مدیریت فروش

09031915592

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =