اطلاعات راجع به بلبرینگ ها, بلبرینگ

علائم و نشانه های خرابی یک بلبرینگ

علائم و نشانه های خرابی یک بلبرینگ | برینگ ایران

بررسی علائم و نشانه های خرابی یک بلبرینگ | بلبرینگ ایران

بلبرینگ چرخ یا weel bearing قسمت اصلی مجموعه چرخ می باشد که چرخ را به محور متصل می کند. این قطعه مجموعه ای از گلوله های استیل یا مخروطی شکل  است که توسط یک حلقه فلزی به هم متصلند.
آنها به چرخها کمک می کنند تا سریع، روان و با کمی  اصطکاک بچرخند تا سرعت مناسب را داشته باشند و به راحتی حرکت کنند. از این قطعات در انواع اتومبیل‌ها، کامیون‌ها، سدان‌ها، کوپه‌ها، دوچرخه‌ها و هواپیماها استفاده می شود.
بلبرینگ چشمی و بلبرینگ چرخ ها روی یک محور فلزی قرار دارند و محکم در داخل توپی چرخ که  یک قطعه توخالی از فلز در مرکز چرخ است، قرار می گیرند. توپی وظیفه نگه داشتن پیچ و مهره ها‌یی را  دارد که برای اتصال لاستیک روی چرخ استفاده می کنید. برای کسب اطلاعات علائم خرابی یاتاقان، علائم و نشانه های خرابی یک بلبرینگ از توضیحات زیر غافل نشوید.

لطفا اندک زمانی جهت مطالعه مطلب ذیل با ما همراه باشید!

علائم و نشانه هایی که خبر از خرابی یک بلبرینگ می دهد:

علائم و نشانه های خرابی یک بلبرینگ | برینگ ایران

صدای غیر عادی چرخ ها

یکی از نشانه ها مشکل در این قطعه شنیده شدن صداهای عجیبی مانند صدای جیرجیرک از چرخ ها می باشد. که در این صورت باید احتمال دهید بلبرینگ ها خراب می باشند.

لرزش فرمان خودرو

در صورتی که خرابی بلبرینگ ها خیلی شدید باشد فرمان شروع به لرزیدن می کند. این لرزش در سرعت های پایین نیز قابل تشخیص است اما با فشار دادن گاز و شتاب خودرو در سرعت های بالا شدیدتر می شود.

انحراف خودرو به یک سمت

یکی از علائم خرابی این قطعه هنگامی خود را نشان می دهد که در حین رانندگی در یک مسیر مستقیم و با برداشتن دستان خود از روی فرمان، خودروی شما به یک سمت کشیده می شود.

روشن شدن چراغ ABS

از دیگر علائم خرابی بلبرینگ روشن شدن چراغ ABS در صفحه کیلومتر است. در صورت خرابی در سیستم جلوبندی و ترمز ماشین، این حالت توسط سیستم ترمز تأیید می شود.

علائم و نشانه های خرابی یک بلبرینگ | برینگ ایران

صدای تق تق در پیچ ها

گاهی اوقات در هنگام حرکت در پیچ های تند و یا هنگام گردش به راست یا چپ ممکن است از چرخ ها صدای تق تق شنیده شود، این حالت از نشانه های خرابی بلبرینگ است.

خرابی و فرسودگی نامتقارن لاستیک ها

از دیگر نشانه های خرابی بلبرینگ ها خرابی و فرسودگی چرخ مربوط به آن می باشد به همین علت بلبرینگی که خراب شده است چرخ آن نسبت به بقیه چرخ ها زودتر فرسوده و خراب می شود.

داغ شدن چرخ ها

داغ شدن پشت چرخ ها یکی دیگر از نشانه های خرابی بلبرینگ است. در این حالت بلبرینگ به خوبی عمل نمی کند و فلزات روی هم ساییده می شوند و چرخ ها به علت اصطکاک زیاد داغ می شوند.

قفل شدن چرخ ها

قفل شدن چرخ ها و از حرکت ایستادن آنها نیز از علائم خرابی این قطعه می باشد. در صورتی که هنگام رانندگی با سرعت بالا این حالت رخ دهد باعث ایجاد حادثه می شود. توصیه می شود پس از هر 500 هزار کیلومتر چرخ ها را بررسی کرده و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

لق بودن بیش از حد چرخ ها

در صورت ایجاد این حالت اتومبیل سست میشود و فرمان خودرو تحرک کافی ندارد. در چنین حالتی باید چرخ ها را جک بزنید و خودرو را بر روی یک بالابر قرار دهید و تک تک چرخ ها را بررسی کنید. برای این کار باید چرخ ها را به عقب و جلو حرکت دهید و ببینید چگونه حرکت می کنند. در صورتی که یکی از چرخ ها دارای حرکت و نوسان بیشتری در مقایسه با دیگری بود باید احتمال دهید که بلبرینگ آن خراب است.

صدای سنگ زنی از لاستیک ها

یکی از نشانه های خرابی بلبرینگ ها صدای سنگ زنی از لاستیک ها می باشد که به علت نداشتن روغن کاری کافی برای جلوگیری از اصطکاک است. با شتاب گرفتن خودرو، این صدا شدیدتر می شود. گاهی اوقات نیز ممکن است صدایی مانند آسیاب از چرخ ها بیرون آید که البته این صدا معمولا مربوط به یک چرخ می باشد. همچنین ممکن است به علت شکسته شدن یاتاقان در مونتاژ توپی، صدای کلیک نیز شنیده شود.

سائیدگی لاستیک ها

برای تشخیص مشکل در یاتاقان ها باید لاستیک ها بررسی شوند. در صورت از بین رفتن یک تایر به صورت ناموزون باید احتمال دهید که چرخ متحرک دارای مشکلی است. علامت سایش لاستیک ها به مرور زمان آشکار میشود. اما در صورت ساییدگی و فرسودگی تایر ها به صورت متفاوت، ممکن است یکی از بلبرینگ ها خراب باشد.

سفت و سخت شدن چرخ ها

همان طور که چرخ های سست از نشانه های خرابی یاتاقان ها است، برعکس آن یعنی چرخ های سفت نیز از نشانه های خرابی این قطعه می باشد. برای تشخیص اینکه کدام یاتاقان ها باعث بروز مشکل میشود باید چرخ های عقب و جلو را بررسی کنید. باید لاستیک ها را بالا ببرید و چرخ ها را بچرخانید. اگر به راحتی چرخیدند یعنی هیچ مشکلی وجود ندارد اما در صورت سفت بودن باید احتمال داد که بلبرینگ خراب است.

علائم و نشانه های خرابی یک بلبرینگ | برینگ ایران

این مقاله در گروه پژوهشی شرکت آرمان روشن تجارت راد (بلبرینگ ایران)  تهییه و گردآوری شده است.

 

راههای ارتباطی و تماس با برینگ ایران

فروشگاه
آدرس: تهران، خیابان امیرکبیر، کوچه ناظم‌الاطبا شمالی، پاساژ تهران، طبقه دوم، پلاک ۱۲۲
02166760983

دفتر مرکزی
آدرس: تهران، خیابان سپهبدقرنی، کوچه حقیقت طلب، پلاک ۳
۰۲۱۸۸۹۲۰۵۹۶

دریافت مشاوره سریع با مدیریت فروش

09031915592

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =